Mój podcast fizjoterapeutyczny powstała z myślą o Rodzicach Młodych Sportowców, którzy muszą zmierzyć się z sytuacją kontuzji, bądź wady postawy u ich dzieci. Za jego sprawą podpowiadam im, jak warto podejść do leczenia zaistniałego problemu zdrowotnego, a także jak można mu zapobiec w przyszłości.
Inspiracja do nagrywania podcastu fizjoterapeutycznego
Inspiracją do nagrywania tego podcastu, była historia pewnego 12-letniego piłkarza (opowiedziana mi przez mojego pacjenta), który ze względu na swój talent, trafił z małej miejscowości do bardzo dobrej drużyny w większym mieście. Chłopiec i jego rodzice mieli wizję rozwoju piłkarskich umiejętności oraz pasji do piłki nożnej. Niestety, życie dosyć szybko zweryfikowało te plany za sprawą bólu pięty. Efekt był taki, że chłopiec musiał spędzić kilka tygodni ,,na ławce” i czekać aż kontuzja minie… Bardzo poruszyła mnie ta historia, bo w sumie tak niewiele można było zrobić, żeby jej zapobiec, a jeszcze bardziej poruszające było to oczekiwanie, że ,,kontuzja sama minie”.
Narodzenie się pomysłu
Zaczęłam zastanawiać się z czego może wynikać przedstawiona powyżej sytuacja. Doszłam do wniosku, że w sumie skąd rodzice mają wiedzieć jak można zapobiegać kontuzji, a później jakie działania najlepiej podjąć, żeby ją wyleczyć. I wtedy pomyślałam sobie:
,,O nie! Takich historii jest na pewno więcej. A ja mam:
- prawie 10-letnie doświadczenie zawodowe,
- mam odpowiednią wiedzę w tym zakresie,
- napisałam doktorat ze stopy płasko-koślawej,
- i widziałam mnóstwo takich przypadków.
Chcę coś z tym zrobić!”
I tak powstał pomysł na podcast fizjoterapeutyczny.
Przeszkody i przełomowy moment w realizacji podcastu
Niestety na początku ilość obowiązków, brak czasu, perfekcjonizm i klątwa wiedzy wstrzymywały mnie z jego realizacją. Ale w momencie kiedy sama zostałam przyszłą mamą i poczułam smak odpowiedzialności za dziecko, bardzo doceniłam wartość bezcennych źródeł wiedzy, które nie raz zmniejszały mój poziom stresu, czy paniki, pokazały mi jak rozwiązać trudniejsze sytuacje. Uznałam wtedy, że nie mogę dłużej odkładać momentu rozpoczęcia dzielenia się swoją wiedzą.
Dlaczego słuchanie podcastu fizjoterapeutycznego jest ważne
Sama od dawna mam przekonanie potwierdzone wieloma historiami moich pacjentów, że fizjoterapia to istotny element w dbaniu o zdrowie i rozwój Młodych Sportowców. I wierzę, że wielu kontuzjom można zapobiec, a te które pojawią się efektywnie wyleczyć w momencie jak rodzice będą mieli dostęp do rzetelnej wiedzy odnośnie tego, co można zrobić i w jakim kierunku podjąć działanie.
A statystyki pokazują, że prawie połowa wszystkich urazów diagnozowanych w medycynie sportowej dzieci i młodzieży wynika z przeciążenia narządu ruchu [1], czyli nie są to tzw. ,,nieszczęśliwe wypadki”, a raczej schorzenia, na które możemy wpłynąć. Co potwierdzają inne badania, mówiące o tym, że możemy zmniejszyć ich występowanie poprzez wpłynięcie na czynniki ryzyka, które możemy zmodyfikować np. na elastyczność mięśni, siłę mięśniową [2].
Dlatego moim celem jest przekazywanie wiedzy Rodzicom Młodych Sportowców odnośnie tego jak podejść do profilaktyki i leczenia kontuzji oraz wad postawy, które mogą dotknąć ich dzieci.
Jak będzie wyglądać podcast ,,Fizjoterapeutka Młodych Sportowców”
Chciałbym, żeby ukazywał się co 2 tygodnie. Głównie będą to moje solowe wystąpienia, ale problemy zdrowotne Młodych Sportowców bywają bardzo złożoną sprawą, dlatego do niektórych odcinków będę chciała zaprosić różnych gości, którzy opowiedzą o nich z perspektywy swoich specjalności.
Mojego podcastu możesz posłuchać bezpłatnie w:
- Spotify,
- Google Podcasts,
- Apple Podcasts,
- YouTube,
- Spreaker.
Do usłyszenia w pierwszym odcinku podcastu, który będzie dotyczył tego, kiedy warto udać się do fizjoterapeuty z Młodym Sportowcem!
Pozdrawiam Cię serdecznie!
Źródła wiedzy:
- Biber R., Gregory A. Overuse injuries in youth sports: is there such a thing as too much sports? Pediatric Annals, 2010; 39 (5): 286–292.
- Arnold A., Thigperi Ch.A., Beattie P.F. Overuse Physeal Injuries in Youth Athletes: Risk Factors, Prevention, and Treatment Strategies. Sports Health: A Multidiscyplinary Approach, 2017; 9(2): 139-147.